Categories
SEO

Bu yazılımda Google Haritalarda üst sırada çıkmak için tekniklerden ve Google My Business ( Google Benim İşletmem ) hesabınızı nasıl düzenlemeniz gerektiğini nelere dikkat etmeniz bahsedeceğim. Google haritalarda öne çıkmak için en detaylı yazıyla karşınızdayım…

Google Benim İşletmem Nedir?

İşletmenizi arayan kullanıcılara işletmenizle ilgili bilgiler vermeyi sağlayan servistir. Aynı zamanda müşterileriniz işletmenizle ilgili yorumlar yapabilir ve detaylı bilgilere ulaşabilir.  Google Benim İşletmem hesabı oluşturarak işletmenizi yer olarak haritalara ekleyebilirsiniz. 

 

Eğer bir Google Benim İşletmem hesabınız yoksa ücretsiz hesap açabilir ve Google Haritalarda yer alabilirsiniz.

Buradaki linke giderek şimdi yönet butonuna tıklamalısınız.

İşletmenizle ilgili tüm bilgileri doldurmaya özen gösterin.  Cümlelerinizdeki imla hatalarına dikkat edin.

Google Benim İşletmem Hesabı Doğrulama

Google’un İşletmenizin size ait olduğunu doğrulaması için birkaç yolu var;

1.Size içerisinde pin kodu bulunan bir zarf gönderiyor ve bu pin kodunu verilen bölüme girmenizi istiyor. Bu Türkiye’de en fazla 14 iş gününde gelmektedir.

2.Cep telefonunuza gönderilen doğrulama kodu.

3.E-posta yoluyla doğrulama hesap doğrulama.

Bu konuyla ilgili detaylı bilgiye buradaki destek sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

Google Haritalarda üst sıralara çıkmak için önemli farktörler nelerdir?

Google haritalarda işletme sıralaması yaparken şu üç faktöre önem verir.

 1. Aranan anahtar kelimeyle işletmenizin  alakası 
 2. Listelenen işletmelerin arayan kullanıcıyla arasındaki  mesefesi. 
 3. İşletme kaliteniz yani yapılan  yorumlar, işletmenin ne kadar tanındığı,  internette işletmenizle ilgili linkler.

 

Google Benim İşletmem hesabınızı yönetirken nelere dikkat etmelisiniz.

Vejeteryan mekan yazıldığında çıkan arama sonuçları

İşletmenizin Başlığını Seçerken Buna Dikkat edin.

Senaryo: Bir müşteri olsun ve müşteri Beşiktaş’ta bir vejetaryan yemek yiyebileceği bir restoran aratacak olsun. Google’a beşiktaş vejeteryan restoranlar yazdı.

Görselde gördüğünüz gibi üç tane restoran listelendi aslında bu restoranların bir tanesi firma ismini Vejeteryan menü veya Beşiktaş’ın en sevilen vejeteryan restoranı olarak değiştirse kullanıcının o restorana ulaşması ve o restoranı tercih etmesi daha muhtemel bir durumdur.

Pisiklet Teras Restaurant diğerlerinden tercih olarak geride kalacaktır çünkü diğer restoranların yorumlarında geçen vejeteryan kelimesi onlar için birer avantajdır. Her zaman daha açıklayıcı olmaktan çekinmeyin. Bu çok iyi örnek olmayabilir ama anlatmak istediğimi anladığınıza eminim 🙂

 

Kategorileri Kesinlikle Ekleyin.

Bir restoransanız ve vegan bir işletmeyseniz hem restoran kategorisini hemde vegan kategorisini seçmelisiniz. Google işletmenizin kategorileri bölümlerini ne kadar detaylı girdiğinize çok önem verir.

Kategoriler işletmeniz için birer anahtar kelime niteliğindedir. Aynı zamanda Google Robotlarının sitenizi daha iyi tanımasını ve kategorilendiremesini sağlar.

 

Google Haritalarda üst sırada çıkmak için müşteri yorumları

Müşteri Yorumlarının Gücünü Kullanın.

En önemli kriterlerden bir tanesi müşteri yorumlardır. Müşterilerinizden sizin hakkında yorum yapmalarını rica edin.

Sakın unutmayın Google çok güçlü bir algoritmaya sahiptir bir anda çok fazla yorum almanız pek doğal gözükmeyebilir.

Müşterilerinizin yaptığı yorumlara önem gösterin, hepsini cevaplamaya çalışın.

 Müşterilerinizin yaptığı kötü yorumlara cevap yazmaktan çekinmeyin,  bu konudan dolayı üzgün olduğunuzu bir daha böyle bir şeyin tekrarlanmayacağını söyleyip özür dileyin.  

 

Yerel Numara Kullanın.

0800 veya 0850 numaralar almaktan sakının. Google yerel numaraları daha çok seviyor. Çünkü artık herkes 800’lü numara alabiliyor.

Mesela İstanbul Anadolu yakasının telefon numaralı 0216 ile başlar  mesela siz google’da Kadıköy’deki ingilizce kursu diye arattığınızda 0800 lü numarayı mı tercih edersiniz yoksa 0216’lı numarayı mı.

 Yerel numaralar müşterilerinizde güven oluşturacaktır. Müşteriye evet bu telefonun alan adından belli burası bana daha yakın veya burası benim ilimde dedirtecektir. 

 

Google Haritalarda üst sırada çıkmak için backlinkin önemi

Backlink Alın.

Backlink bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu linklerdir. Backlink almak sizin işletmenizin Google’ın gözünde güveninirliğini arttıracaktır.  Mesela restoranınızla ilgili yerel haber sitesinde yapılan bir haber gibi.

İşletmenizi bir tane firma rehberine kayıt edebilirsiniz. Sakın tüm firma rehberlerine kayıt etmeye çalışmayın bu Google’ın gözünde spam niteliğindedir.

 

Harita kodunu siteye ekleme aşamaları

Google Harita Kodunu Ekleyin.

Google Haritalarda üst sıralarda çıkmak için en önemli detaylardan bir tanesi de Google Harita kodunu sitenizin iletişim sayfasına eklemenizdir.  Çünkü bu benim işletmem hesabınızla siteniz arasındaki bir doğrulama işlemi gibi düşünülebilir. 

Google’da işletmenizi bulup paylaş butonuna tıklayıp ve oluşturulan HTML kodunu sitenizde iletişim sayfasına ekleyin. Bu konuda uzman birisinden destek alabilirsiniz.

İş saatlerinizi Kesinlikle Ekleyin.

Olmazsa olmazlardan biriside iş saatleridir. İşletmenizi tadilat yaparken bunu belirtin. Ve iş saatlerinizi tam olarak eksiksiz girin.

İçerik ve Yayın Girmenin Faydaları

Unutmayın tüm bilgileri eksiksiz girsenizde güncel kalmak Google’ın gözüne girmenizi sağlayacak en önemli ipucudur. İki haftada bir yayın veya içerik paylaşın. Bu sizin diğer rakiplerinizin arasından sıyrılmanızı sağlayacak.

Randevu Bağlantısı verin.

Eğer bir kuaför veya randevu ile çalışan bir firmaysanız kesinlikle randevu bağlantısı verin.

Eğer kullanıcının girip randevu alabileceği bir sayfa olmasa bile ona nasıl randevu alabileceğini veya hangi günler randevu alabileceğini sitenizde yönlendirebileceğiniz bir link verebilirsiniz.

 

İşletmeniz İçin Fotoğraf ve Video Ekleyin.

İşletmenizin

 • iç mekan
 • dış mekan
 • ekip
 • video

içeriklerini kesinlikle ekleyin. Bu Google haritalarda üst sırada çıkmak için yapılması gereken en önemli detaylardan biridir. Hem güzel görseller yüklemek müşterilerinize cezbedecektir. Müşterilerinizin dış mekan görselleri ile işletmenizi kolay bulmasını sağlayacaktır.

Sosyal Medyanın Etkisini Kullanın.

İşletmenizin kurumsal facebook sayfasından değerlendirme alması da önemlidir. İşletmenizle ilgili sosyal medya hesaplarındaki bilgileri adresleri eksiksiz girmeyi unutmayın.

Yerel Arama Ağı Reklamları ; Google Adwors

Müşterilerinizin dikkatini çekmek için ve dönüşümler almak için Google haritalarda Adwors reklamı verebilirsiniz. Hem bu işletme profilinizin daha fazla tıklanmasını ve marka bilinirliğinin artmasını sağlayacaktır. Bu konuyla ilgili detaya buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

İnternet Sitenizin Bu Konudaki Önemi Nedir?

Google aramalarda harita ile çıkmak istiyorsanız öncelikle hızlı açılan, güzel içerikler eklenmiş bir internet sitesine ihtiyacınız var. Sitenizin mobil uyumlu olması ve mobil açılış süresinin az olması çok önemlidir. Eğer WordPress tabanlı bir internet siteniz varsa hız optimizasyonu yapmak için Google PageSpeed ve GTmetrix Puanı Yükseltme başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz.

Sitenizde olması gereken özellikler

 • Hızlı Açılması
 • Mobil Uyumlu Olması
 • İletişim sayfasında bilgilerin doğru ve güncel olması aynı zamanda harita kodunu eklemelisiniz.
 • Hakkımızda, vizyon ve misyon sayfalarınızın olması sizi güvenilir kılacaktır.

Benim İşletmem Uygulaması

Telefonunuza  Google Benim İşletmem uygulamasını indirerek yorumlara daha hızlı cevaplar verebilirsiniz. Aynı zamanda işletmenizi daha yakından takip edip istatistiklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Eğer android ( samsung, LG , huawei,xiaomi ) telefon kullanıcısıysanız buradan ios işletim ( iphone ) sistemine sahip bir telefon kullanıyorsanız buradan uygulamaları indirebilirsiniz.

Kaynakça:

https://support.google.com/business/answer/7091?hl=tr

https://www.business2community.com/seo/10-easy-tricks-to-rank-higher-on-google-maps-02097396

How to Rank Higher on Google Maps

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir