Categories
Facebook

Facebook Ads bilginiz dışında hesabınızdan para çektiyse bu yazımdaki aşamaları uygulayarak paranızı geri alabilsiniz. Aynı problemi bende yaşadım para şikayetvar gibi sitelerde facebook para çekmiş gibi açılışmış şikayetleri görünce Facebook para iadesi konusunda nasıl başarılı olduğumu sizinle paylaşmak istedim.

 Öncellikle facebook sizin bilginiz dışında gerçekleşmiş bir işlem varsa referans kodu ile ödemenizi yapıyor merak etmeyin…  Ama aşağıda anlattığım adımları dikkatli okuyup, durumu Facebook’a net bir şekilde aktarmanız gerekiyor.

Facebook Ads Kartımdan Para Çekmiş

Facebook Ads nedir?

Ads İngilizce reklam kelimesinin kısaltılmış halidir. Yani Facebook Reklam merkezi olarak düşünebilirsiniz. İnsanlar Instagram ve Facebook’ta işletmelerini veya gönderileri öne çıkarmak için buradan reklam veriyor.  Hesap ekstrenizde Facebook Ads olarak para çekildiyse paranız Facebook reklam merkezine ödenmiştir.

Facebook Türkiye İletişim

Destek merkezi ile iletişim kurmak için biraz zorlanmış olabilirsiniz. Ancak bunun çok kolay bir çözümü var. İnternette Facebook mail hesapları gibi bilgiler bulunmakta ben o mail adreslerini kullanmadım çünkü geri dönüş almanız zor olabilir. Onun yerine daha sağlıklı olması açısından Facebook hesabımı kullandım. Hem Facebook durumu daha iyi kavrıyor ödemenin sizin hesabınızla alakalı olup olmadığını ekstra mailde anlatmanız gerekebilir.

Facebook İletişim Formu

Hesabınızdan Facebook izinsiz para çekme işlemi yaptıysa buradaki formu anlattığım şekilde doldurun.

Öncelikle reklam hesabınız var seçin yoksa bir “reklam hesabı seçin” kısmı aynı şekilde kalabilir.

Size hangi konuda yardımcı olabilirim kısmında

I have a …. ( bir ödeme hakkında sorum var ) kısmını seçin.

Nasıl yardımcı olabilir kısmında diğer seçeneğini tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir bölüm açılacak.

Sorduğum ödemeyi seçemedim kısmını seçin.

 

Ve bu bölümde sizden bir ödeme referans numarası isteyecek. ( A olarak işaretlediğim bölüm.)

Bunun için Facebook’un para çektiği hesabınızın kişisel hizmet bölümünden ekstrenize girip şöyle bir referans kodu olacak onun sarı ile üzerini çizdiğim kısmını oraya yazmalısınız.

Referans numarası örneği

Sonrasında hesabınızdan çekilen tutar, dosya seç bölümünden bankanızın ekstre görüntüsünü ve gerekli açıklamaları yaparak formu gönderebilirsiniz. ( B olarak işaretlediğim bölüm.)

Dikkat: Türkçe olarak bu formu doldurabilirsiniz, ben İngilizce doldurmuştum bana Türkçe geri dönüş yaptılar.

Size geri dönüp yaptıklarında Facebook’ta hesabınızda Talebine Yanıt verdik diye bir bildirim gelecektir. Ama bildirimi görmem diyorsanız linke tıklayarak Destek Gelen Kutunuzu ziyaret edebilirsiniz. Bir gün içerisinde yanıt alacaksınız, bana iki saat içerisinde geri dönüş yaptılar.

Facebook İletişim Mailleri

Önemli bir detay: İnternette Facebook iletişim epostaları diye arattığınızda karşınıza info@facebook.com, disabled@facebook.com, privacy@facebook.com, help@corp.facebook.com gibi mail adresileri çıkabilir bunlar artık çalışmıyorlar bilginize sunarım.

Ama aşağıdaki mail adresleri günceldir…

Finansal işlemler için; platformcs@support.facebook.com
Basın konuları için;  press@fb.com
Reklam konuları için; advertise@fb.com
Hukuk departmanıyla irtibat kurmak için;  records@facebook.com ,  subpoena@facebook.com

Banka İle Süreç

Garanti Bankası iade sürecinde yapmanız gerekenler.

Hesabınızdan para çekildiğini ve ekstrenizde FACEBK Ads yazısını gördüğünüzde hemen bankanızı arayın ve kartınızı e-ticarete kapattırın. Ben bankayı aradım ve bilgim dışında Facebook Ads Kartımdan Para Çekmiş  dediğimde kartı kapatmamı önerdiler. Eğer sanal kart ise içerisindeki bakiyeyi normal kartınıza aktarıp kartınızı kapattırın. Çünkü facebook para çekme işlemini defalarca deneyebilir. Aklınıza şöyle bir soru gelebilir peki kartımı kapatırsam facebook iade işlemini nasıl yapacak. Ben banka ile görüştüğümde sanal kartım kapalı olsa bile facebooktan gelen ödemeyi normal hesabıma aktaracaklarını söylediler ve öylede oldu.

Garanti itiraz formu

Buradaki linke tıklayarak İnternet Bankacılığı – İtiraz Etme bölümünü seçip indirdiğiniz formu harcamaitirazi@garantibbva.com.tr  mail atmanız gerekiyor. Mailiniz karşı tarafa ulaştığında SMS olarak bilgilendiriliyorsunuz. Garanti sizin haklı olduğunuz kanısına varırsa Para iadenizi yapar ancak bu süreç 3 aya kadar sürebiliyormuş. Çünkü garantide Facebook’a dava açıyormuş.

İade işlemi ne kadar sürüyor.

Facebooktan iade süresini şu şekilde belirmişti.

Bankanız iade edilen tutarı genellikle 7-10 iş günü içerisinde hesabınıza aktarır. İade edilen tutar 7-10 iş gününün ardından hesabınıza geçmezse, lütfen yardım için bankanızla iletişime geçin.

Son olarak önemli bir öneri

Eğer bilginiz dışında bu tarz işlemler gerçekleştiyse bilgisayarınızı ve telefonunuzu virüs programı taratmanızı ve tarayıcınızdaki eklentileri gözden geçirmenizi öneririm. Belki kart bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçmiş olabilir.

Kaynakçalar;

Facebook İşletme Yardım Merkezi 

How to Contact Facebook?

Siz de aynı problemle karşılaştıysanız ve çözüm bulduysanız bunu yorum olarak belirtebilirsiniz.

Veya bana iletişim sayfasındaki bilgilerimden ulaşıp başka kişilere yardımcı olabilirsiniz.

Bu sayfa probleminizi çözmenizde yardımcı olduysa yorum yaparak bunu belirtirseniz ekstra mutluluk duyarım 🙂

[2021] Güncel Olarak Facebook İletişim Formu Doldurma

Sizlerden gelen geri dönüşlere göre birçok arkadaşımız parasını geri almayı başarmış… Gelen mesajlarınız, güzel yorumlarınız  beni çok mutlu etti.

Ama facebook sürekli güncellenen bir yapıya sahip olduğu için form tasarımı değişmiş. Bu da birçok arkadaşımızın kafasını karıştırmış.

İşinizi kolaylaştırmak açısından yeni formu nasıl doldurmanız gerektiğini aşağıdaki iki fotoğrafla ifade ettim.

Not: görselde farkındaysanız herhangi bir reklam hesabı seçmedim. Çünkü bana yazan kişilerin çoğu benim reklam hesabım olmadığı halde para çekti şeklinde oluyor. Ama eğer siz öncesinde bir reklam verdiyseniz ve reklam hesabınız varsa  REKLAM HESABI SEÇİN kısmından alakalı hesabı seçmenizi öneririm.

İkinci aşamada formu doldururken şuna kesinlikle dikkat etmenizi öneriyorum. Yazarken facebook’a karşı net olun ve elinizdeki tüm verileri doğru bir şekilde anlatın. Bazıları çok uzun hikayeler yazıyor bu tarz şeylere ihtiyacınız yok arkadaşlar. Facebook ekibiyle görüştüğümde bu tarz formlarda güvenilirliğe önem verdiklerini ifade ediyorlar.

Ve banka hesap özetinizde FACEBOOK.COM’ diye başlayan üstünü kırmızıyla çizdiğim kısımda girmeniz gereken kod  alanın aşağıda ekran görselini hesap özetimde çıkan ve üzerini sarı ile çizdiğim rakamlardır.

 

42 replies on “Facebook Ads Kartımdan Para Çekmiş – İade İşlemi”

Tuğbasays:

Böyle bir durumda, kartımı iptal ettirmek dışında ne yapacağım hakkında gerçekten hiçbir fikrim yoktu neyseki yazınıza denk geldim, para iadesi biraz zaman almış olsa bile geri aldım sonuç olarak, çok yardımcı oldunuz teşekkürler 🙂

Ali Onur Özdemirsays:

Linki güncelledim, bildirim için teşekkür ederim… Umarım en yakın sürede paranızı iade alırsınız.

Utkusays:

İyi günler paramı iade alabilmem için bankadan bir işlem yapmam gerekir mi yoksa sadece facebookla iletişim kurmak yeterli mi?

Ali Onur Özdemirsays:

Merhaba, süreci hızlandırmak için banka ile görüşün ama paranızı geri almanızın en sağlıklı yolu facebook ile birebir irtibat kurmak… Formu doldurun ve geri dönüş bekleyin…

Recepsays:

Merhabalar Instagram üzerinden ürün satışı yapıyorum devamlı şekilde reklam veriyorum iki defa oldu izinsiz para çekme ilki düşük bir miktardi umursamadım ama bu biraz yuksek ondan araştırma gereği duydum işlemleri yaptım diyelim iade yapıldı bu olay tekrarlar mı ya da reklam ücretini aldiginda kredi kartını elisebilirlige kapalı mı tutayım bu arada forma ulaşılamıyor çok teşekkürler

Ali Onur Özdemirsays:

Garanti bankası sanal kartı kullanın veya piyasadaki parapara kart gibi online alışveriş kartlarını tercih edebilirsiniz. Kartınızda sadece reklam vereceğiniz ücret + kdv ücretini yatırın. Böylelikle kendinizi güvence altına alıp hata payını minimuma indirirsiniz. İyi çalışmalar dilerim…

Erolsays:

Sinirli destek kaynaklari nedeniyle basvuru otomatik kapatilmistir. Diyor basvuruyu yeniden ac diyor ne yapmaliyim acmalimiyim yoksa basvuurm alinmismidir

Ali Onur Özdemirsays:

Birçok kez formu doldurup gönderdiğiniz için bu hatayı alıyor olabilirsiniz. 2 gün bekleyin geri dönüş olmazsa linkten tekrar gönderin.

Emresays:

Merhabalar, benim hesabımdan da birden fazla kez para çekti benlenmeye devam ediyor fakat ben iş bankası maaş kartı ile reklam veriyordum garanti bankası değil yani. Bununla ilgili bir bilgi verebilir misiniz rica etsem?

Ali Onur Özdemirsays:

İş bankası mobil uygulaması üzerinden sanal kart oluşturmanızı öneririm.
Sanal kart oluşturduğunuzda içerisinde limit belirlettiğinizde “1 saat” olarak seçerseniz hesabınızdan bilginiz dışında sürekli para çekilmez.

Kürşatsays:

reklam hesabı yok uyarısı veriyor aynı durumda para çekilen hesabın gerçekten reklam hesabı yok ve para japon yeni olarak çekilmiş üstelik. Nasıl ulaşabiliriz bu durumda

Ali Onur Özdemirsays:

Merhaba, facebook ile konuşmayı başlatmak için bir reklam hesabı oluştur ve oluşturduğun hesap ile formu doldur.
Formu doldururken mesajında aslında bir reklam hesabım yoktur, ticket açmak için oluşturdum diye belirt.
-Umarım en yakın sürede paranı geri alırsın, kolay gelsin…

Ayşegülsays:

Merhaba, sürekli olarak yüksek miktarda benden facebook üzerinden para çekildi. En sonunda sizi buldum ama link beni başka bir sayfaya yönlendiriyor günceleme imkanınız var mı acaba? Hızlı dönüş yaparsanız sevinirim 🙂 iyi çalışmalar

Ali Onur Özdemirsays:

Merhabalar linki kontrol ettim, sadece form tasarımı değişmiş🙂
Oradaki bilgileri doldurup aynı şekilde destek bileti oluşturabilirsiniz.
En yakın sürede paranızı geri almanız dileğiyle…

Gökay çimşirsays:

Merhaba, benim de kredi kartimdan az önce Facebook tarafından 269,6 TL çekilmiş. Benim herhangi bir Facebook üyeliğim yok. Verdiğiniz linki tıkladığımda Facebook hesabına giriş yap diyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim

Ali Onur Özdemirsays:

Merhabalar Gökay bey,

Ticket açmak için bir hesap oluşturabilirsiniz. Hesabı oluşturma sebebinizi de mesajda ticket açmak için oluşturduğunuzu belirtirseniz yardımcı olacaklardır.

-En yakın sürede paranızı iade almanız dileğiyle…

Rukiyesays:

Merhaba formu dolduruyorum gönder yazısına takılıyorum ama karşıma size nasıl yardımcı olabilirim adlı sayfa çıkıyor

Ali Onur Özdemirsays:

Merhaba, neden o sayfaya yönlendirdiğini bilmiyorum ama başka bir bilgisayardan deneyebilirsiniz.

Shirinsays:

Tichket hesabi nasil achiyim? Aslinda benim bir hesabim var amma achilmiyir hesap yaz kisminda. Ayri bir hesabi nasil olusturum bana yardim etseniz sevinirim

Ali Onur Özdemirsays:

Merhaba, ticket hesabı açmak diye bir şey yok. Para çekilmiş hesabınızdan destek bileti oluşturuyorsunuz.

Özgür K.says:

Çok teşekkür ederim. Arkadaşın anlattığı gibi formu doldurdum, Facebook tan hemen dönüş oldu. 3 gün içerisinde param geri geldi. Ne kadar dua etsem az. Allah razı olsun. Kart bilgilerinizi hiç bir alış veriş sitesine kaydetmemeye çalışın.

Rabiasays:

Merhabalar, öncelikle bilgilendirmeniz için teşekkür ederim ama malesef benim para iadesini yapmadılar farklı sayfalara yönlendiriyorlar link koyup…olayı anlatıyorum ama bambaşka bir cevap alıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂

Ali Onur Özdemirsays:

Merhabalar Rabia Hanım, herhangi bir adımı yanlış yapıyor olabilir misiniz? Çünkü ben formu doldurduğumda mesaj doldurma ekranına ulaşabiliyorum. Kolay gelsin…

Ayşegülsays:

Merhaba, bana da yardımcı olacağınızı umarak bir şey danışmak istiyorum.
Instagram uygulaması üzerinden 5 gün süren bir gönderi tanıtımı gerçekleştirdin haziran ayında. Günlük 10tl bütçe seçtim. Bu tanıtımın ücreti yaklaşık 5 gün kadar önce vermiş olduğum banka kartımdan 59 tl olarak çekildi.
Sonrasında yine her biri 5 gün (günlük 10tl) olmak üzere 2 tanıtım oluşturdum. Daha tanıtımlarım devam ederken dün gece hesabımdan 73.10 tl daha çekilmiş. Neden çekildiğini anlamadığım için tanıtımlarımı durdurdum.
Instagram hesabım facebook bağlantılı olmadığı için reklam hesabım yok. Direkt instagram üzerinden ödeme şekli belirlemiştim.
Ne yapabilirim bu konuda?

Ali Onur Özdemirsays:

Merhabalar Ayşegül Hanım, bu konuda malesef profesyonel bir destek veremeyeceğim çünkü ben facebook üzerinden çekilen para mı iade alabildim. Anlattığınız şekilde ise neden böyle bir şey olduğunu inanın çözümlemek imkansız. Belki KDV ücretini sonradan çekti diyeceğim ama arada çok fazla fiyat farkı var. Bence bir süre kullandığınız kartınıza yüklü bir miktar para tutmayın. Sanal kart oluşturun. Sanal kart üzerinden ödemelerini kontrollü bir şekilde yapın.

Recepsays:

Merhaba aynı olay benimde başıma geldi. Akbank hesabımdan 1590 rl para çekildi. Facebook a belirtilen yerden bildirdim gelen cevap olumsuz ücret iadesi yapamayacaklarını ve reklamla ilgili işlem yapan kişi yada firmanın bilgilerini paylaşamayacaklarını belirttiler. Resmi tatil olduğu için bankaya henüz başvurmadım.

Ali Onur Özdemirsays:

Merhabalar Recep Bey, ücret iadesi yapmama sebepleri muhtemelen o ödemeyi sizin yaptığınıza yönelik bir bilgileri vardır. Yani para çekilen kartınız ile öncesinde bir reklam vermiş olabilirsiniz.

Ozan Admeşsays:

Formu dolduruyorum ama bir tek reklam hesabı yok sekmesi çıkıyor,başka bir seçenek çıkmıyor,o şekilde yollayınca da siteden çıktınız tekrar giriş yapın diyor,ne yapmayılıyım ?

Ali Onur Özdemirsays:

Merhabalar, bu konuyla ilgili bir bilgiye sahip değilim. Hatayı İngilizce olarak araştırın muhtemelen çözüme ulaşacaksınızdır. Kolay gelsin.

Şulesays:

Merhabalar
Benımde hesabımdan 122 $ çekildi 2 gün önce sizin dediğiniz yöntem ile irtibata geçtim ancak kart bilgilerimi baskası reklam hesabına tamımlandıgını ve baskasının reklam hesabından harcanmıs oldugunu yazdılar kişinin bilgilerini paylasmadılar.. ve kart bılgılerı mevcut oldugu in dolandırıcılık kabul etmıyolarmıs yatırmıyoruz dedi 1 kartı 1 hesap kullanamıyormu benım kendı reklam hesabımda tanımlı kartım 2. Kişi kullanabılıyormu ki anlamadım ??
Bilgiler için çok tesekkur ederim bu arada nasıl bir yol izlemem konusunda yardımcı olursanız sevınırım

Ali Onur Özdemirsays:

Merhabalar Şule Hanım, kredi kartı bilgileriniz başka hesapta kullanıldığı için iade edilmez. Muhtemelen tanıdığınız birinin hesabıdır çünkü Facebook onu kontrol edebiliyor.
(Örneğin öncesinde bir arkadaşınızın hesabından reklam vermişsinizdir.) Facebook’un böyle yapmasının sebebi insanlar reklam veriyorlar reklam bitince para iadesi almaya çalışıyorlar. Bence kart bilgilerinizi öncesinden kiminle paylaşmış olabilirsiniz bunu düşünün veya bankanızla itiraz formu doldurup Facebook’a bu işlemin kesinlikle sizin yapmadığınızı belirtin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir