Categories
WordPress

Bu yazımda Elementor Template Kits nedir, Elementor Template Kits seçerken nelere dikkat edilmeli, nasıl kurulur, avantajları dezavantajları nelerdir bunlardan bahsedeceğim.

Elementor Nedir?

Elementor sürükle bırak mantığı ile tasarımlar üretmenizi sağlayan bir eklentidir. Elementor’a iyi hakim olmak için yeni gelen fonksiyonlarına hakim olmak gerekiyor buradaki linkten elementorun kendi oluştuğu platformdan bilgiler edinebilirsiniz.

Çoğu kişinin bildiği gibi Wix ile internet sayfası tasarlamaya çok benzemektedir.  Ama kesinlikle Wix‘i geride bırakmaktadır.

Elementor WordPress altyapılı sistemlerde en çok kullanılan drag and drop ( sürükle bırak mantığı) ile internet sitesi yazmanızı sağlayan eklentiler arasında en çok tercih edilendir.

Diğer en çok kullanılan eklentiler ise şunlardır;

Elementor Template Kits Nedir?

Sürükle bırak mantığı ile çalışan platformlar eski panelli tema kullanımı geride bırakmaya başladı.

Eski tarz özelleştir ile veya tema panelleri olan temalar kullanıcıları hem istediklerini yapmakta kısıtlıyordu hem de kullanım olarak zordu.

Bu noktada Elementor Template Kits’ler devreye girdi.  Ve kullanıcı beğendiği bir tema tasarımını kolayca sistemine entegre edip istediği gibi renk, font büyüklüğü veya sayfa tasarımını yapabilir hale geldi.

Template Kits Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Bazı template kits’ler Elementor’un pro sürümü ile çalışmaktadır template kits’i alırken açıklamasını okuyarak almanızı öneririm.

Almayı düşündüğünüz template kits’lere ne kadar güncelleme yapıldığını, versiyonunu ve temayı alan kişilerin yorumlarını ve destek platformundaki sorulara cevap verilip verilmediğini inceleyin.

Elementor Template Kits Avantajları

  • Fiyat olarak normal temalara göre daha ucuzdur.
  • Kullanım kolaylığı açısından daha basittir.

Elementor Template Kits Dezavantajları

  • Temalarda çok fonksiyon bulunmamaktadır.
  • Daha yeni popüler olduğu için daha az güncelleme gelmektedir.
  • Kullandığınız Template Kits’i az kişi kullanacağı için bazı buglar olabilir.

Header, Footer & Blocks Template ile Kullanımı

Header and Footer Builder eklentisi kullandığınız temalarda menünün tasarımı düzenlemek için en kullanışlı eklentilerden bir tanesidir. Ücretsiz sürümüyle birçok tasarımı kolaylıkla yapabilirsiniz. Buradaki linkten eklentiyi indirebilirsiniz.

Ücretsiz Tema İndirme

Şu anda Elementor Template kitslerin yaygınlaşmasını sağlan platform Envato Elemenst‘dir. İnternette yaptığım araştırmalara göre çok fazla ücretsiz Template kits bulunmamaktadır.

Ama bir yıl içerisinde fazlasıyla popülerleşeceğini düşünüyorum. Envato Elements’e buradaki linkten ulaşarak Template Kits’leri inceleyebilirsiniz.

 Export İşlemi

Tasarımını yaptığınız sayfaları indirip başka bir sitede kullanabilirsiniz. Bunun için Elementor eklentisini kurduğunuzda admin panelinizdeki Templates sekmesinden istediğiniz sayfanın tasarımını kolayca export edebilirsiniz.

Ve diğer sitede import bölümünden yükleyip aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Elementor Template Kits Tema Yükleme ve Kullanma İşlemleri

Kurulumu yapmadan önce size önemli bir detay vereyim temaların çalışması için wordpress’te aktif bir Elementor uyumlu temanın bulunması gerekiyor.

Size aktif çalışan tema olarak elementor’un kendi geliştirdiği Hello Elementor temasını öneriyorum. Buradaki linkten ücretsiz indirebilirsiniz.

Öncellikle temayı import etmek için Template Kit – Import eklentisini buradaki linkten indirmeniz gerekmektedir. Envatonun kendi geliştirdiği bir eklentidir. Az puan almış olmasına takılmayın.

Eklentiyi aktifleştirdikten sonra Panelinizdeki Template Kit sekmesine tıklayın.

İndirdiğin template kits’i zip dosyası olarak buraya yükleyin.

Elementor Template Kits nedir

Kullanmak istediğiniz temanın önizlemesi aşağıdaki gibi gözükecektir.

View Installed Kit butonuna tıklayarak temanın tüm sayfalarını görüntüleyin.

Elementor Template Kits kurulumu

Sayfadaki mavi ok ile işaretlenmiş yere tıklayarak Temanın kullanması gereken gerekli eklentileri yükleyin.

Burada hangi eklentilerin kurulması gerektiğini yazıyor.

Eğer eklenti sizde zaten yüklüyse silmenize gerek yok.

Tüm gerekli eklentileri yükledikten sonra aşağıdaki gibi temanın tüm tasarım şablonları gelmektedir.

İstediğiniz bir tasarımı Insert Template diyerek yükleyebilirsiniz.

 

Elementor Template Kits Kurulumu Videolu Anlatım

Ben video olarak izlemek istiyorum diyorsanız bu videoyu sizin için buraya bırakıyorum 🙂

Bonus

Ek olarak eğer WooCommerce odakli bir tema entegre ettiyseniz ve Mağaza sayfası ve tekli ürün sayfasının tasarımını beğenmediğiyseniz buradaki WordPress Ürün Sayfası Tasarımı Düzenleme [Elementor] başlıklı yazımı okuyarak tasarımı düzenlemeyi öğrenebilirsiniz.

 

Kaynakça 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir