Categories
Dijital Pazarlama, Youtube

youtube reklam verme

Youtube reklam verme ve ön bilgi

Merhabalar bu yazımda Youtube reklam verme konusunda bilgi ve tecrübelerime dayanarak düşük maliyetlere reklamlarınızı nasıl optimize edebileceğinizden bahsedeceğim…

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum eğer bir youtube hesabınız varsa ve abonelerinizi arttırmak istiyorsanız youtube hesabınıza yatırım yapmaktan çekinmeyin çünkü hesabınıza reklam vererek yaptığınız yatırımın karşılığını alacağınıza emin olabilirsiniz.

Peki youtube için reklam verme ayarları nelerdir? Youtube’da reklam nasıl verilir hemen konuya geçelim.

Youtube’da reklam vermek için Youtube hesabınızdan Youtube Studio kısmına girip reklam vermek istediğiniz videonun üzerine gelip tanıt seçeneğini tıklamanız gerekmektedir. Sizin için bilgileri kafanızı karıştırmayacak şekilde aşağıda anlattım.

Teklif verme stratejisi 

Maksimum GBM ( Görüntüleme başına maksimum verilecek fiyat )

Kampanya Toplamı : 50 TL ( Bu sizin bütçeniz ile alakalı ama ilk reklamınızı 50 tl olarak belirleyebilirsiniz.)

Envanter Türü : Bu ayar standart envanter olarak kalsın. Çünkü çok ince ayarlar reklamınızın performansını kötü etkileyecektir. Bir işin ilk adımında her zaman kitleyi geniş tutmalısınız çünkü reklamın sonuçlarını okumanız sizin için daha önemli. Yani istatistiklere bakıp benim videomu 45-50 yaş  arası kişiler izlemez deyip kaldırmak ilk etapta kötü olacaktır çünkü belki de en verimli kitle size oradan gelecek.

Hariç Tutulan Türler ve Etiketler

Buradan canlı yayın türlerini kaldırın.

Hedef Kitle

bu bölümü dediğim gibi ilk reklamınızda boş bırakmanız sizin faydanıza olacaktır.

Anahtar kelimeler: 10 tane anahtar kelimeyi geçmemeye çalışın.  Keyboard Tool sitesine gidip anahtar kelimenizi yazıp ilk beşte çıkan kelimleri ekleyebilirsiniz.

Geldik en önemli kısıma….

Yerleşimler

Örnek veriyorum kişisel gelişim üzerine bir reklam vermek istiyorsunuz mesela buraya Beyhan Budak yazın ve onun kanalını seçin veya Mülakat üzerine bir reklam verecekseniz mülakat kelimesini yazıp en çok izlenen videoları ekrandan seçip o videoların kenarında videonuzun önerilen videolarda çıkmasınız sağlayın.

Maksimum GBM Teklifi

GBM’nin açılımı görüntülenme başına maliyettir. Belki de en çok kafanızın karışacağı kısım burasıdır, burada başlangıç olarak 0,03 -0,10 kuruş arası verebilirisiniz. Eğer google size bu oranın düşük olduğunu söylerse onun önerisine göre burayı yükseltmekten korkmayın…

Video reklam biçimi

Eğer videonuz bir fragramsa videoların önünde çıkan atlanabilir reklamları seçebilirsiniz.

Ama videonuzun izlenme oranını arttırmak istiyorsanız buradaki tercihiniz kesinlikle Video Discovery Reklamları olmalıdır.

Amacınız Görüntülenme Sayısı Arttırmaksa!

Eğer amacınız videonuzun kısa sürede görüntüleme sayısını yükseltmekse yerleşimler kısmını kullanmamanızı öneriyorum. Yani hiçbir şeyi optimize etmeyin. Video adı, toplam bütçe ( GBM’yi verin tabi  ) ve konuyu seçip reklamı yayınlayın.

Youtube Reklam Verme Fiyatları

Size ortalama bir fiyat ve bütçeyle ortalama ne kadar izlenme alacağınızı söylemem gerekirse 50 TL’lik bir reklamla tahmini 1500 – 2000 görüntülenme alabilirsiniz. Tabi bu reklam vereceğiniz konudaki rekabet ve reklamlarınızı nasıl optimize edeceğinize göre değişmektedir. Youtube’un fiyatlandırma politikasına buradaki sayfadan ulaşabilirsiniz.

Unutmayın: Bu optimizasyon sizin videoların alakalı kişilere önerilmesini sağlayarak hem videolarınızın izlenme oranını yükset tutacak hemde konuyla ilgili kişilere reklam verdiğiniz için toplamda kanal para kazanma seçeneğini açmak için tamamlamanız gereken saatlerin daha hızlı dolmasını sağlayacaktır.

Dijital pazarlama ile ilgili diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir