Categories
Dijital Pazarlama, Instagram, Kişisel Pazarlama, Pazarlama, Youtube

Bu yazımda instagram ve youtube’da nasıl kişisel pazarlama yaparsınız ve kişisel markalaşma stratejilerini oluştururken bilmeniz gereken 7 hayati bilgiden bahsedeceğim.

Blogumu düzenli takip ediyorsanız %100 organik bir sayfayı sıfırdan kısa süre içerisinde 50 bin takipçiye ulaştırdığımı ve birçok yüksek takipçili Instagram ve Youtube hesaplarını yönettiğimi biliyorsunuz.

Hadi gelin şimdi sizin instagram ve youtube’da nasıl kişisel pazarlama yapabileceğiniz üzerine stratejik yöntemler bulalım…

Levis Markasının Siyah Kot Reklamları İçin Kullandığı Görsel (Farklı Olmak Dikkat Çekmek)

Kişisel Markalaşma Nedir?

Bireyin olumlu yönlerini, yetenekleri ve tecrübeleriyle onu izleyen, inceleyen veya takip eden kişilere yarattığı algı diyebiliriz.

Youtuber, influencer, tanınmış kişi ve fenomen kavramlarını çok duyuyoruz.

Günümüzde bireylerin sosyal medya platformlarında oluşturdukları içerikler onların tanınmasını ve toplumda öne çıkmasını sağlıyor. Ve her kesimden insanı bu konuya yöneltiyor.

Genel başlık olarak özetlemek gerekirse insanlar kişisel markalaşmak istiyor çünkü maddi ve manevi anlamda tatmin olmak istiyorlar.

Kişisel markalaşma bireyin kendi ismiyle öne çıkmasıdır, ismini markalaştırmasıdır.

Örnekler: Bu konuda Steve Jobs ve Elon Musk güzel örneklerdir…

Steve’in Apple markasını bir garajda oluşturduğu, ürünlerini sadelik sanatı üzerine kurduğunu ve mükemmeliyetçi bir yapıda olduğunu bilirsiniz. Eğer izlemediyseniz Steve Jobs’un Stanford Mezuniyet Töreni Konuşması‘nı kesinlikle izlemenizi öneriyorum. Kendi hayat felsefesini çok güzel anlattığı bir video.

Türkiye’de bunu çok başarılı yapan insanlardan biriside Acun Ilıcalı’dır. Acun çok iyi bir hikaye anlatıcısıdır ve toplumun büyük bir kesimine kendini sevdirmeyi başarmıştır. Aslında burada anahtar kelime Hikaye Anlatıcısı ( Story Teller) olmaktan geçiyor.

kişisel markalaşma için hikaye anlatıcılığı

İyi bir Hikaye Anlatıcısının Özellikleri

 • Sade bir anlatıma sahip olmanız gerekiyor. Hikayeniz anlaşılır ve bir sonuca bağlanmalıdır.
 • Duygulara hitap eden bir hikayeniz olmalı.
 • Sizi dinleyenler kendini hikayenin bir parçası olarak hissetmeli veya kendilerini bu hikayedeki kişiyle bağdaştırabilmeliler.

Hikaye Anlatıcılığı Neden Bu Kadar Önemli?

Hikayeler akılda kalıcıdır. Dinleyicinin okuyucunun parçaları birleştirmesi kolaydır.

Size şöyle bir örnek vereyim;

Üniversitede yüksek bir dereceyle mezun olup şirket açan birisinden mi etkilenirsiniz veya aklınızda kalır yoksa herkes ona başaramazsın dediği halde bir köy çocuğunun üniversiteyi kazanmak için yazın tarlalarda çalışıp üniversiteyi kazanıp sonra hayallerinin peşinden koşup sıfırdan kendi şirketini kuran birisinden mi?

Temel Aksoy hikaye anlatıcılığı konusunda en usta isimlerden biridir. 7 Evrensel Öykü Kalıbı başlıklı yazısını hemen yeni sekmede açıp okuyun derim 🙂

Hikaye anlatıcılığıyla ilgili Haluk Tatar’ın “İYİ HİKAYE ANLATMAK – HİKAYE ANLATICILIĞI – KİŞİSEL GELİŞİM VİDEOLARI ” başlıklı videosunu izlemenizi öneririm.

Bu kadar bilgiden sonra kişisel markalaşma konumuza dönelim… Benim gözlemlerime göre insanların kişisel marka yaratma istediğinde en temel sebep özgüven, saygı ve para kazanma isteğidir. İnsanlar bu hayatta bir şeyleri başarmak, iz bırakmak istiyorlar.

Günümüzün dünyasında kişisel marka yaratma sürecini yönlendiren ise Youtube’daki Vlog videoları oldu. Vlog kavramını eminim biliyorsunuz ama bilmeyenler için kısaca özetlemek gerekirse Vlog bireylerin günlük hayatlarından kesitler paylaştıkları videolardır.

Şimdi benim kendi gözlemlerime göre Youtube mecrasında başarılı olmanın püf noktaları neler onları anlatacağım. Ben bunları biliyorum deyip hemen geçmeyin, aşağılarda instagram ve blog konusuna da değindim.

Yazımda kesinlikle uygulamanız gereken bir teknik yakalayacaksın 😉

Youtube’da Kişisel Markalaşma

İnsanlar Youtube’da çok seçiciler ve bir videodan diğer video geçmeleri artık çok kolay. İzleyicilerin sizi izlemeleri için onlara özgün ve sıkıcı olmayan içerikler sunmak gerekiyor.

Kişisel Markalaşma Üzerine Örnekler:

 • Oğuzhan Uygur videolarının belli yerlerini keserek videoları kısaltarak çok güzel başardı.
 • Flu TV uzman kişilere herkesin anlayabileceği şekilde sorular sorup cevaplar alarak öne çıktı.
 • Barış Özcan entellektüel bilgileri güzel bir kurgu ve hikaye yöntemiyle anlatarak yükseldi.

Youtube’da başarılı olmak için şu soruya cevap vermeniz gerekiyor; İNSANLAR SİZİ NEDEN TAKİP ETSİN?

 • Oğuzhan Uygur’u izlerken eğlenceli zaman geçiriyorum.
 • Barış Özcan’ı izlerken bir şeyler öğreniyorum ve kendimi geliştirdiğimi hissediyorum.

Youtube’da Kişisel Markalaşma / Youtube’da Başarılı Olmak

 • Yaratıcı Bir Konsept (Hedef kitlenizi seçmek: kime hitap edeceksiniz?)
 • Çözüm üretici içerikler (Onlara sizi takip etmeleri için güzel bir sebep vermiş olursunuz.)
 • Hikayenizi Anlatın (Sizin iyi önlerinizi tanımalarını sağlayıp, sizinle bağ kursunlar.)
 • Başarılı Çekim ve Montaj ( Sinematik Bir Görüntü)
 • Youtube Küçük Resim Görseli (Thumbnail)
 • Ses Kalitesi

Sizi Takip Edenleri Hikayenize Dahil Edin.

Mesela benim kendimde en çok sevdiğim özelliğim girişimci bir ruha sahip olmam. Bugüne kadar birçok konuyla ilgilendim birçok konuda uzman olmaya çalıştım ve bunlar bana çok şey kattı. Eminim sizde bir çok konuda kendinizi geliştirmişsinizdir çünkü günümüz şartları insanı buna zorluyor.

Kendinizden birer parçalar sunun, takipçileriniz sizi tanısın. Acun’u halk neden bu kadar seviyor? Herkes kızlarını biliyor, Şeyma Subaşı’nı biliyor. Bu konu hakkında biraz düşünün.

Arkadaşlarınıza “bende beğendiniz noktalar neler? “diye sorun.

Bu sorunun cevabı sizin kişisel pazarlama ve Youtube hedefinizde en kritik rolü oynayacak sorudur. Youtube kanalınızda yaratacağınız konsept konusunda bu soru size çok yardımcı olacaktır.

Sizinle Ortak Noktaları Olan Kanallara Yorum Yazmanın Önemi

Rakibiniz veya örnek aldığınız kanalların video bildirimlerini açın ve onlar videoyu yüklediğinde ilk güzel düşünülmüş yorumu yapın.

Kanalın diğer takipçileri yorumunuzu görecek ve sizin kanalınızı merak edip tıklayacaklardır. Veya yorum yaptığınız kanal sahibi yorumunuzu beğenip yukarı sabitleyecektir. Burada görünürlüğünüzü arttırın demek istiyorum.

Kısacası yorum yazmaktan çekinmeyin. Niccolò Machiavelli’nin Prens Adlı Kitabında dediği gibi “Amaca Giden Her Yol Mübahtır”

Kişisel Markalaşma için Kilit Bilgi: Kitlenizi Elinizde Tutun.

İzleyicilerinize her yerden ulaşın. Youtube’daki videolarınızın sonunda beni Instagram’da takip edin. “Sadece orada paylaştığım Reels videolarıma bayılacaksınız” gibi şeyler söyleyin. Böylelikle Youtube’a yeni video yüklediğinizde Instagram’dan yeni videonuzun reklamını yapabilirsiniz.

Sinematik Bir Görüntü Oluşturmak

Videolarınızın arka planlarında sinematik bir görüntü oluşturmanız çok önemli. İnternette çok uygun fiyata bu ledlerden bulabilirsiniz.  Barış Özcan videolarında ışıklandırmaya çok önem veriyor, videolarında mavi fon ışığını çok tercih ediyor. Sizin oluşturmak istediğiniz kanal konseptine yakın kanalların nasıl ışıklandırma yaptıklarını inceleyin.

Muhtemelen sizin de dikkatinizi bu ışıklandırma tarzları çekiyordur.

Eğer youtube videolarınızda doğru bir ışıklandırma ortamı yaratmak istiyorsanız “IŞIK ÖĞRENMEYECEĞİM! – Olmaz Öyle Saçma Şey Z – İlker Canikligil”  başlıklı videoyu izlemenizi kesinlikle öneririm.

Zamanınız varsa alternatif olarak şu videolara da göz atmanızı öneririm.

YouTube STUDIO LIGHTING SETUP | 5 Amazing Lighting Ideas

Lighting for YouTube Videos – Make Your Videos STAND OUT!

Youtube Küçük Resim Görseli (Thumbnail)

Youtube’da Clickbait denen bir kavram vardır. Youtube izleyicilerini videoya tıklatmak için kullanılır. Aşağıdaki görsel buna güzel bir örnektir. Bunu her videonuza yapmak zorunda değilsiniz ama birkaç kez denemenizi öneririm.  Yaratıcı video küçük resim oluşturmak için Canva Uygulamasını kullanabilirsiniz.

Create youtube clickbait thumbnails by Julian_hurley | Fiverr

Youtube’da SEO Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

 • Video çözünürlüğünüz kaliteli olmalı.
 • Başlıklarında ve açıklamalarında anahtar kelime geçmeli.
 • Hemen çıkma oranınızın az olması gerekiyor. Yani çok uzun videolar atarsanız ve kullanıcı tamamını izlemez hemen videodan çıkarsa geri planlara düşersiniz.
 • Alakalı etiketler ekleyin. Rekabeti çok yüksek etiketlerde gözükme ihtimaliniz daha düşük.
 • Açıklayıcı ve videolarına altyazı ekleyin. Mesela videonuzun içerisindeki altyazıda “başarılı olmak için 10 bilgi” diye bir cümle geçiyorsa ve Youtube’da birisi başarılı olmak yazdığında altyazınızda bu kelimeler olduğu için videonuzu bulacaktır. Yani altyazı aynı zamanda anahtar kelime olarak kullanılıyor.

Instagram için Kişisel Markalaşma

Dijital platformlarda başarılı olmak için maalesef Youtube tek başına yeterli değil. Aynı zamanda Instagram’da bir hedef kitle oluşturmanız gerekiyor.

Çünkü yeni bir video yüklediğinde takipçilerinizin bundan haberdar olması gerekiyor.

Instagram’da Başarılı Olmak İçin 5 Kilit Bilgi

 • Yaratıcı içerikler (Rakiplerinizden en başarılı olanların konseptlerini kopyalayın.)
 • Hikayeleri Aktif Kullanmak ( Birçok kullanıcı sadece Instagram’da hikayelere bakıp çıkıyor.)
 • Kullanıcıları hayat hikayenize dahil etmek ( Yukarıda bunu nasıl yapabileceğiniz anlatmıştım.)
 • Samimi olmak ( Artık büyük firmalar bile samimi bir bağ kurmak için çabalıyor.)
 • Yüzünüzü oldukça çok göstermek ( İnsanların bilinçaltında tanıdığım kişi imajı vermek )

instagram anket - kişisel markalaşma

Hikaye paylaşımlarınızda anketler yapın.

Takipçilerinizin İsteklerini Ölçün.

Örneğin; Bu hafta video içeriğimiz ne ile ilgili olsun;

şık 1: yeni bir restorana gidip yemeklerin tadına bakıp yorum yapalım.

şık 2: Evde hızlıca nasıl Starbucks XX kahvesi yapılır onu mu anlatayım.

Böylelikle kullanıcıların egolarına hitap etmiş olursunuz bu onlara iyi hissettirir. Onların düşüncelerinize önem verdiğinizi bilirler.

İnstagram’da Güncel Konularla İlgili İçerikler Oluşturun.

Mesela ben 3D printer konulu açacağım Instagram sayfamda özel günlerle ilgili model baskıları yapacağım. Örneğin Freddie Mercury’i çok severim. Onun doğum gününle onunla ilgili bir çıktı alacağım ve Instagram algoritmasında yükselme ihtimalim fazlasıyla artacaktır.

Takipçilerinizin Etkiletişimini Arttırmak İçin Öneri

Şöyle bir şey hayal edin? Üst tarafta türk kahvesi alt taraftaki videoda ise latte’nin hazırlanışı vs.

 

Rakiplerinizi Analiz Edin ve Şu Soruları Sorun;

 • Rakibim veya örnek aldığım kişinin profilinde beğendiğim noktalar nedir?
 • İnsanlar onun hangi gönderiyle daha çok etkiletişime girmiş.
 • Rakibimin artı ve eksi yönleri nelerdir?
 • Beni ondan farklı kılacak özelliklerim neler?
 • Ve birkaç arkadaşınızdan fikir alın… Sizi kaçırdıklarınızı fark etmenizi sağlayacaklardır. Onlara rakibinizin profilini gösterin ve burada dikkatini çeken şey ne diye sorun.

Analiz pazarlamanın en kilit noktasıdır bunu asla unutmayın. Ve kesinlikle rakibinizi takip etmenizi öneririm hatta onunla arkadaş olun. Gönderilerine yorum yapın. Fenomenlik bulaşıcıdır 🙂

Instagram’da Kişisel Markalaşma için Bilmeniz Gereken 10 Altın SEO Kuralı

 • Profiliniz açık olsun böylelikle kullanıcılara takip edilecek içerikler olduğunu yansıtmış olursunuz.
 • En fazla 6 tane hastag ekleyin. ( ingramer.com ‘u kullanabilirsiniz.)
 • Biyografi kısmınızı etkili kullanın. Hangi konuda içerikler üretiyorsanız Anahtar kelimeleri belirtin.
 • Paylaşımlarınıza konum etiketleri paylaşın. Böylelikle o konumda öncesinde paylaşım yapmış veya gitmeyi düşünen bireylere ulaşabilirsiniz.
 • Gelen mesajlara hızlı cevap verin. Instagram hızlı etkileşimli hesapları çok seviyor.
 • Instagram hesabınızda insanların kaydedeceği gönderiler (ipuçları, fikirler) paylaşın.
 • Reklam vererek çok daha fazla kişiye ulaşın. Instagram’da nasıl reklam verebileceğinizi anlattığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

 

Instagram Satış Pazarlama Yöntemleri

Kişiye Özel Pazarlama ( Kişiselleştirilmiş Pazarlama) Nedir?

Kişiye özel pazarlama müşterilerinize özel hissettirerek ürünlerinizi satın almaya yönlendirmektir. Bunu yapmak için kendi egonuzdan sıyrılıp müşterinizin egosuna hitap etmelisiniz.

Peki biraz detaya inmemiz ve bunu örneklememiz gerekiyorsa şu örneği bir inceleyelim;

10 yıllık tecrübe, yüzlerce mutlu müşteri. 10 yıllık tecrübemize güvenin.

Yukarıda yazdığım cümleleri okuduğunuzda hem klişe bir metin olduğunu hem de firmanın kendini övdüğünü fark etmişsiniz. Kişiye özel pazarlamada tamamen berbat bir pazarlama cümlesidir.

Peki bu cümleyi nasıl değiştirmeliyiz?

Şöyle; Biz web sitesi tasarlamayı severiz! Sizin için yapacağımız, müşterilerinizden gelen her güzel yorumlarla mutlu olacağınız internet sitenize bayılacaksınız!

Gördüğünüz gibi burada müşteriyi- müşterinin kendi müşterilerine kadar olayı kişiselleştirdik ve “müşterilerinizden gelen her güzel yorumlarla” kısmıyla ona bir sonuç verdik.

İşte kişiye özel pazarlama tam olarak budur, müşterinin egosuna hitap etmek… Onun için bu hizmeti vermek istediğinizi hissettirmektir.

 

blog yazarak kişisel markalaşma

Blog Yazarak Kişisel Markalaşma

Blog yazmaya başlamadan önce kendimi ” artık kim yazı okuyor ki?” veya ” neden yazayım?” soruları hep kendimi frenlememe sebep oluyordu.

Şimdi geriye dönüp baktığımda yazmak hayatıma çok şey kattı. Önüme çıkan problemleri çözdüm bunlarla ilgili yazı yazdım ve insanlara yardımcı olmam onların güzel yorumları beni mutlu etti.

Sonrasında bir yazı yazarken birçok konuda araştırmak gerekiyor ve bu sayede çok güzel bilgiler öğrenerek kendimi geliştirdim.

En güzeli de insan yazarken kendini iyi hissediyor, yazma kabiliyeti gelişiyor kendini daha iyi ifade etmeye başlıyor.

Ve blog yazmanın şöyle bir özel yanı var; sizinle ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak isteyen özel insanlara ulaşıyor.

Youtube’a yüklediğiniz bir videodan çok farklı; sadece izleyen değil araştıran buralara kadar gelen insanlara ulaşıyorsunuz.

Blog içerikleri üreterek büyük bir hedef kitleye ulaşıp kişisel pazarlama hedefinizde güzel bir yol kat edebilirsiniz.

 

3 replies on “Kişisel Markalaşma; Instagram ve Youtube Pazarlama”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir