Categories
Dijital Pazarlama, Facebook, Instagram

İnstagram’da veya Facebook’ta firmanız veya kendiniz için nasıl reklam verilir, doğru yöntem hangisidir bu konuda bilgi vereceğim.  Bu bilgiler benim tecrübelerime dayanmaktadır, bu yazının sonunda instagramda Trafik reklamımı yoksa marka bilinirliğimi gibi hangi bölümleri seçmeniz gerektiği soru işareti kafanızdan tamamen kalkacaktır. Yani instagram’da reklam verme , tıklama başına maliyet nedir bunları özet bir şekilde anlatacağım.

Öncelikle yeni kurulmuş ve instagramda tahmini 500 kişilik organik konuyla alakalı takipçi sayısı olan bir sayfamız olsun. Ve bu sayfada satış yapmak istediğimizi varsayalım. Satışın anahtarı burada çok fazla kişiyle ulaşmak ve konuyla alakalı insanları bulmaktır. Bunun için seçmeniz gereken Trafik reklamları olacaktır.

Çoğu kişinin düştüğü hata şudur; youtube’da hedef kitle nasıl seçilmedir, en iyi hedef kitle seçimleri gibi videolar izleyip hedef kitle bölümünü doldurup tıklama başına yüksek paralar ödeyerek reklamı çöpe atmak oluyor.
Unutmayın denizde boğulanların çoğu ben yüzmeyi çok iyi biliyorum diyenler oluyor onun için tamam artık öğrendim, bu videoyu izledim en iyi yöntem bu birebir aynısını yapayım demeyin.

Reklam vereceklere önerim

Aşağıda anlatacağım yöntemde çok fazla detay girmediğimi fark edeceksiniz.  Bunun bir sebebi var; optimizasyonları facebook’a bırakıyorum ve benzer hedef kitle ile instagram profilinizi gezen insanlara benzeyen insanlara reklam göster seçeneğini tercih ediyorum. En iyi optimizasyon bu olacaktır. 

Çoğu internetteki video size reklam oluşturken kampanya bütçe optimizasyonunu önerecektir ben size reklamı bir haftaya yaymanızı ve günlük bütçe belirleyerek reklam vermenizi öneriyorum çünkü bu reklamda bir iki satış yapmaktan daha önemli bir şey var : BİGDATA.

Müşterileriniz sayfanızı saat kaçta ziyaret ediyor, hangi günler daha aktifler, müşteri davranışları neler bu datalar çok önemli…

Facebook Business’a giriş yapıyoruz. Facebook Business aynı zamanda instagram reklam yöneticisidir. Reklam vermek istediğiniz işletme hesabını seçiyorsunuz. Ve sonra reklam oluştur kısmına tıklıyorsunuz.

instagram trafik reklamı

Reklamınıza bir isim verin ve aynı görseldeki ayarları uygulayın.

 

instagram'da reklam verme

instagram benzer hedef kitle

Benzer Hedef Kitle

Burada benim instagram sayfamla etkileşimde bulunan veya instagram sayfamla etkileşimde bulunan kişilere benzeyen kişilere ulaş diyoruz. İnstagram ve facebook’un algoritmalarına güvenin.

instagram'da reklam verme benzer hedef kitle

instagram reklam verme - hedef kitle

Hedef Kitle Optimizasyonu

Burada detaylı hedeflemeye bir iki tane konuyla alakalı bilgi ekleyebilirsiniz. Örneğin takı satışı yapmak istiyorsanız en çok takip edilen stil tarz sayfalarını ekleyebilirsiniz ama çok eklemeyin çünkü bu reklamlarınızda tıklama başına maliteyi arttıracaktır hemde şöyle düşünebilirsiniz başınız ağrıyor doktora gittiniz ve doktor size 10 tane ağrı kesici yazdı. Sizde hangisinin etki gösterdiğini nereden anlayacaksınız? İlk reklamınızda 2 tane deneyin baktınız geri dönüş oluyor o zaman bu seçenek etkili deyip bir sonraki reklamınızda kullanın değilse rafa kaldırın.

instagram'da reklam verme bütçe ve plan ayarları

Burada önemli bir detay mevcut 1 haftadan sonra reklamı kendiniz manuel durdurmalısınız.

instagram reklam verme - döngü reklamları

Döngü reklamlarını tercih etme sebebimiz; 5 tane ayrı ürün var veya bir ürünün 5 farklı açı fotoğrafı var; hangisi daha çok tıklanmış veya hangisinde tıklama başına maliyet daha düşük bunu anlayacağız. Reklam sonuçlarını bunları görebiliyoruz… Özetle aynı ürün bir tanesi önden çekilmiş tıklama başına maliye 0,19 kuruş iken yandan çekilmiş görsel 0,07 kuruş olabilir. Bir sonraki hafta 0,07 kuruş alan reklama daha yüksek bütçeli reklam vererek hem daha ucuza daha çok ilgi çeken bir reklam vermiş olursunuz. Aynı zamanda döngü reklamlarının tek görsel reklamlara göre %40 daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.  Bu konuyla ilgili buradaki karşılaştırmayı okuyabilirsiniz.

İnstagram’da reklam verme ücreti

Burada ücret sizin ulaşmak istediğiniz kitle ile alakalı ama başlangıç olarak instagramda 50 TL’lik reklamlar verebilirsiniz. Sonra geri dönüşlere ve tecrübelerinize dayanarak ücreti arttırıp azaltırsınız. Ama ödeme yaparken size çok önemli bir detay vermem gerekirse kesinlikle sanal kart kullanın. Ve vereceğiniz reklam kadar paradan fazlasını sanal kartınıza aktarmayın. Çünkü fark etmeden reklamı sürekli yayınla gibi seçeneği açık bırakırsınız ve hesabınızdan para çekilir. Bu konuyla Facebook Ads Kartımdan Para Çekmiş – İade İşlemi başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

İnstagram reklamı veremiyorum

Bu konuyla ilgili çok fazla soru alıyorum. Bunun sebebi instagramda iki tane yöntem var bir tanesi hesaba para ekleyerek reklam veriyorsunuz diğeri ise reklamınız para harcadıkça hesabınızdan çekiyor. Bunu anlamanın yolu hesabınızda Ödeme bölümüne girdiğinizde para ekle seçeneği varsa buradan reklam vermek istediğiniz ücreti girmeniz gerekiyor.

İnstagram reklam afişi hazırlama

Eğer Photo Shop tarzı uygumaları kullanamadan afiş tasarlamak istiyorsanız size kesinlikle Canva uygulamasını öneriyorum. Cep telefonlarınızdan (Android ve İOS sürümleri mevcut) hazır şablonlar kullanarak profesyonel afişler tasarlayabilirsiniz. Tabi uygulamadaki Türkçe fontları kullanmayı unutmayın. Montserrat, Poppins veya Open Sans gibi fontlar size önerimdir. Ve buradaki video sizi başlangıç düzeyinde afiş hazırlamayı anlatıyor.

İntagram reklam afişi hazırlama

Umarım İnstagram’da reklam verme başlıklı yazım sizin için faydalı ve açıklayıcı olmuştur, sormak istedikleriniz veya bu yöntemle verdiğiniz reklamların geri dönüşlerini benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum. Şimdiden güzel geri dönüşler almanız dileğiyle…

 

2 replies on “İnstagram’da Reklam Verme”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir