Categories
Dijital Pazarlama, Instagram

Günümüzde herkesin heves edip bir instagram sayfası açıp disiplin olmadığı için bir ay uğraşıp bıraktığı olmuştur. Çoğumuzun hesapta paylaşım yapmamamızın sebebi İnstagram Takipçi Kasmak ilgili yanlış strateji izlememizden kaynaklanmaktadır.

 Bu yazıyı okuduğunuzda doğru stratejiler ile sayfanıza hızlı yatırım yapıp motivasyonunuzu yukarıda tutacak önerileri öğreneceksiniz. 

 

İnstagramda Takipçi Kazanırken en çok yapılan hatalar ve sonuçları:

Çok fazla kişi takip etmek -> bir iki instagram engeli yedikten sonra hevesiniz kırılır.

Bir günde çok fazla görsel atmak -> çok fazla paylaşım yaparsanız sizi takip eden kişilerin ana sayfalarında bir çok yer yaparsınız (kişilerin ana sayfasında hep sizin paylaşımlarınız olur.) Ve onlarda sizi takipten çıkar. Instagram algoritması sayfanızın puanını düşürür.

 

Doğru Plan ve Strateji Nedir?

Günde Kaç Paylaşım Yapmalısınız?

Günde 3 paylaşım yapmanızı öneriyorum, haftada 2 tane video yükleyebilirsiniz. Algoritmalarda video keşfette daha hızlı çıkıyor.

Reklam Konusu

Bu iş reklam vermeden olmaz, emin olun denedim. Reklamsız 5 yılda yapacağınızı doğru reklam vererek 4 ayda yapabilirisiniz.

Sayfanızdaki paylaşımlar 100’yi geçtiğinde instagram reklamı ile sayfanızı desteklemelisiniz. Neden 100 diye sorarsanız; sayfanız biraz göz doyursun.( Aşağıda reklam verme ayarlarını anlattım.)

İlk Gönderi Paylaşımlarınız Nasıl Olmalı?

İlk gönderilerinizde aman aman bir konsept yaratmanıza gerek yok. Çoğu kişi Photoshop’ta saatlerini harcayıp güzel olsun diye uğraşıyor.

Tabiki de güzel olmasının taraftarıyım ancak ilk gönderilerinizde kendinize bu kadar iş yükü yüklediğinizde işten çabuk sıkılırsınız.

Bir de saatlerce emek harcadığınız gönderiler beğenilmediğinde şevkiniz kırılır.

İlk günden ağır dambıl kaldırmaya çalışmak gibi. Onun yerine sayfanız belli bir kitleye ulaştığında zaten siz profesyonel adımlar atma gereği duyacaksınız.

 Diğer büyük takipçiye sahip sayfaların bildirimlerini açarak hepsinin saat kaçta paylaşım yaptığını not alın. Bu sizin beğenilerinizde en az %20 artış sağlayacaktır. 

Kaç tl reklam vermelisiniz.

Başlangıç için haftada bir gönderiyi 10 tl’lik öne çıkarabilirsiniz. Ama reklam verirken şöyle bir yol izleyin mesela sayfada 100 tane paylaşım var aralarında en çok beğenilen gönderileri öne çıkarın çünkü reklamda da bu gönderiler en çok performans verecektir.

İnstagram’da Reklam Verme başlıklı yazımı okuyarak nasıl reklam vereceğinizi öğrenebilirsiniz.

Reklam verdiğiniz gönderiler daha çok insanlar için çözüm üreten reklamlar olsun örneğin duvarlardaki beyaz lekeleri gideren doğal yöntem.

İnsanlar şunu demeli; bu sayfa işime yarayan güzel bilgilerde paylaşıyor takip edeyim ilerde işime yarar.

Hem bu şekilde reklam vererek instagramda organik takipçi kazanmış oluyorsunuz.

Gönderinin altına daha fazlası profilimizde gibi bir yazıyla insanları vitrininize yönlendirebilirsiniz.

Reklam verirken kesinlikle kredi kartı yerine sanal kart kullanın ve içerisine harcayacağınız kadar para ödeyin.

Çünkü facebook hesabını otomatik tanımalıp içerisinden para çekebilir bu konuyla ilgili Facebook Ads Kartımdan Para Çekmiş – İade İşlemi başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz.

 

Beklemesini becerenin, her şey ayağına gelir.   Honore de Balzac

İnstagram Takipçi Kasmak İçin Taktikleri

Bu kısımdan sonrasında instagramda Do it Yourself ( Kendin Yap – Ahşap İşleri) ile ilgili takipçi arttırmaya yeni başladığım bir başka sayfadan örnek vererek devam edeceğim.

Hem sizin için daha anlaşılır olur. instagram takipçi arttırma yolları arasında en çok işe yarayan yöntem budur; yılların tecrübesi. Örnek verdiğim sayfayı şuradan inceleyebilirsiniz.

Doğru Takipçileri Bulmak

İlk önce doğru takipçiyi yakalamalısınız. Doğru takipçi nedir? Gönderileri beğenme oranı yüksek, gönderilere yorum yazmayı seven kişiler. Bu kişileri diğer sayfadaki yorumlardan yakalayıp bulacağız.  Önce gözümüze bir sayfa kestirdiğimizi varsayım.

İnstagram Takipçi Kasmak & Takipçi Arttırma Yöntemleri

Bu sayfanın gönderi bildirimlerini açmalısınız. Böylelikle bu sayfa bir paylaşım yaptığında telefonunuza bir bildirim gelecek ve o anda o gönderiyi beğenen ve yorum yapan kişileri hızlıca takip edeceksiniz.

Mesela son paylaşılan görsel 14 dakika içerisinde 105 beğeni almış. Bu kişiler şu anda ahşapla ilgileniyor. Onların arasında 25 tanesine takip isteği gönderin ve eğer güzel paylaşımlarınız varsa çoğu size takip gönderecektir.

İnstagram Takipçi Kasmak & Takipçi Arttırma Yöntemleri

Yorum yapanları takip ettiğinizde onların sayfanızı takip etme olasılığı daha yüksektir. Ve sosyal kişiler oldukları için sizin sayfanızda da yorum paylaşacaklardır. Aynı zamanda bu gönderilere dikkat çekici emoji bırakarak yorumunuzu görüp sayfanıza tıklama ihtimali yüksek kişileri bulabilirsiniz.

Sizi Takip Etmeyenleri Takipçiye Dönüştürün.

Bazı kişileri takip ettiğiniz halde sizi geri takip etmeyeceklerdir. Onlara şans verin 🙂 Nasıl mı? Attıkları hikayelere emoji bırak veya fotoğraflarına emoji bırakın.

Instagram hem böyle etkileşimleri sevdiği için o kişi sizi takip etmeye başladığında ana sayfasında sizin gönderilerinizi daha çok görecektir.

Hikayeler

Hikayeler ile etkiletişimi arttırmalısınız. Hikayelerinizde insanların etkileşim sağlayacağı şeyler sorun.

Örnek:

İnstagram Takipçi Kasmak

Öne çıkarmalar ile sayfanızın dekorasyonunu arttırın.

Öne çıkarma ikonları sayfanızın daha göz doyurucu olmasını sağlar. Buradaki linkten ücretsiz olarak sayfanıza uygun ikonları bulabilirsiniz.

Paylaşılacak gönderiyi doğru seçin.

İlk etapta gönderi seçerken instagram arama çubuğuna konuyla ilgili etiketi yazıp başlıca kısmında en çok beğenilen görselleri alıp biraz değiştirip onları paylaşın.

Böylelikle ne paylaşacağım stresinden kurtulursunuz hemde doğru insanların beğenme olasılığı yüksek gönderileri seçmiş olursunuz.

Video paylaşmayı unutmayın. ( Canva ile özelleştirin.)

Videolarınız arkaplanlarına müzik ekleyebilirsiniz.

instagramda video hazırlama

 

Gönderinizde yorum yapılacak cümleler yazın.

İnsanların yorumlarına sadece emoji atıp beğenmek yerine insanları başka yorumlar yazmaya teşvik edecek türde yorumlar yapın. (Örnek: bu tarz kaliteli yorumlara bayılıyorum, değerli yorumun için teşekkür ederim.)

Sabrınız gücünüzden daha çok şey başarır.   Edmund Burke 

İnstagram Takipçi Kasmak için Hastag seçerken bunlara dikkat edin.

Hangi saatlerde paylaşım yaptığınıza dikkat edin. ( İnstagram istatiklerini okumayı öğrenin.) Buradaki linke tıklayarak hastag oluşturabilirsiniz.

Arama çubuğuna anahtar kelimenizi yazın.

Arama çubuğuna anahtar kelimenizi yazarak o konuda keşfete düşmüş gönderilerin altına emoji bırakabilirsiniz. Böylelikle sayfanıza doğal yoldan takipçi gelecektir.

İnstagram sayfası açmanın size faydaları nelerdir?

Bir instagram sayfası size çok şey katabilir, insan psikolojisini veya pazarlama kavramlarını öğrenebilirsiniz.

Kendinizi geliştirebilecek şeyler yapabilirsiniz mesela bir gezi sayfası ile gezdiğiniz dolaştığınız şehirleri yazarak yazma kabiliyetinizi arttırabilirsiniz. Kendinizi yazarak ifade etme yönünüzü geliştirirsiniz.

Alıntı yaptığınızı belirtmekten çekinmeyin.

Diğer sayfalardan aldığınız gönderilerde sayfayı belirtin. İnsanlar sizin ilham veren sayfalar paylaşmanızdan mutluluk duyar.

Ve böylece emeğe saygısızlık yapmamış olursunuz. Belki alıntı yaptığınız sayfada sizin bu davranışınızdan dolayı sizi etiketleyecektir. Ve telif olaylarının önüne geçmiş olursunuz.

İnsanlara İpuçları verin.

İpuçları vermeyi unutmayın. Örneğin: paslanmış bir vida nasıl açılır. İnsanlar böyle bilgileri sever.Genellikle ipuçları paylaşımlarını video olarak paylaşın.

Instagram’ın yeni güncellemesinden sonra beğeni sayılarını yarı yarıya indi. Eskiden günde 1 paylaşım yapıyordum ve bunun yetersiz kaldığını fark ettim. Şu anda günde 2 paylaşım yapıyorum böylelikle paylaştığım gönderilerin keşfete düşme ihtimalini arttırıyorum. Keşfete düşen paylaşımlardan takipçi gelmeye başlıyor.

 

Bonus:

Bu yazıyı 3 Eylül 2020’de yayınladığımda 50‘ye yakın takipçim vardı.

15 Aralık 2020 itibariyle sayfamdaki takipçi sayısı 12.220‘dir.

2 Ocak 2021 itibariyle sayfamdaki takipçi sayısı 22.487‘dir.

29 Ocak 2021 itibariyle sayfamdaki takipçi sayısı 34.121‘dir.

3 Haziran 2021 itibariyle sayfamdaki takipçi sayısı 53.002‘dir.

Bu yazımda paylaştığım bilgilere eklemek istediğiniz bir şey varsa yorum yazarak belirtmekten çekinmeyin…

Sağlıcakla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir